راهنمای خروج از کشور دانشجویان

آپدیت اساسی!

تاریخ انقضای این مطلب گذشته و مراحل آنلاین شده‌‌اند.

لطفا راهنمای خروج از کشور به صورت اینترنتی را ملاحظه بفرمائید.


دقیقا یک هفته از زمانی که درخواستم برای شرکت در مدرسه تابستانه کمپانی ولفرم قبول شده می گذرد و از آن روز به شدت درگیر کارهای اداری مربوط به آن بودم. متاسفانه کاغذبازی های ادارجات، واقعا دست و پا گیر و غیرشفاف است. برای کمک به دوستانی که مانند من ممکن است به سیستم اداری آشنا نباشند، اتفاقاتی که برای خودم رخ داد را می‌نویسم، شاید کمک کرد شما کمتر سختی تحمل کنید. باید عرض کنم که تمامی این تجربیات برای دانشجویی مشمول سربازی، در حال تحصیل، دارای ثبت نام در ترم جاری (چه تابستان چه عادی)، در سنوات مجاز، با پاسپورت تاریخ گذشته، به قصد سفر علمی می‌باشد. اگر شرایط شما متفاوت است احتمالا مسیر لازم هم مقداری تغییر می‌کند. اما اگر اطلاعی داشته باشم سعی می‌کنم به آن اشاره کنم.

در اولین قدم، فرم درخواست خروج از کشور را از آموزش دانشگاه دریافت کرده و مشخصات خود را در آن وارد می‌کنید.[فرم درخواست خروج از کشور دانشگاه شریف جهت آشنایی] توجه کنید که در بعضی دانشگاه ها، طبق مصوبه‌ای، حداکثر زمان خروج از کشور، در حین تحصیل و دارای ثبت‌نامی، ۱۰ روز می‌باشد. اما خیالتان راحت باشد، هیچ کس به آن اهمیتی نمیدهد. :)) با خیال راحت تاریخ سفر را یک روز زودتر از رفت و یک روز دیرتر از برگشت وارد کنید تا بعدا مشکلی پیش نیاید. کسی هم احتمالا شما را در مورد طول سفر بازخواست نخواهد کرد. (البته مدت کل سفر هم نباید بیشتر از ۳۰ روز شود) بعد از تکمیل مشخصات خود، مسئول آموزش دانشکده باید با درخواست شما موافقت کند. اگر به شما گفتند که مسئولش نیست و بعدا بیا، با پافشاری می‌توانید از یک مرجع بالاتر، مانند رئیس دانشکده هم امضای «از طرف» بگیرید.

اگر در زمان سفر، در ترم جاری ثبت نام کرده‌اید، نیاز به موافقت تمامی اساتید دروس خود دارید. حتی استاد درس «دانش خانواده» (که کلاس هم ندارد) باید خروج شما و عدم حضورتان در کلاس را تایید کند. در این خصوص، باید نامه‌ای از استاد درس خود بگیرید که غیبت شما در آن بازه زمانی را بلامانع توصیف می‌کند. توجه کنید که اگر کارآموزی هم دارید، لازم است یا مدت دوره را قبل از سفر به پایان ببرید، یا از مسئول کارآموزی خود نامه‌ای خطاب به اداره پذیرش و نظام وظیفه دانشگاه دریافت کنید که تایید کند خروج شما بلامانع است و خللی به دوره کارآموزی وارد نمی‌کند. ضمنا مسئول آموزش دانشکده هم باید این نامه را «پاراف» کند. (بنویسد مورد تایید است و مهر بزند.) سپس با تمامی این نامه‌ها و فرم، به اداره پذیرش و نظام وظیفه دانشگاه خود مراجعه کنید. آن اداره با تایید وضعیت شما، فرم‌تان را به رئیس اداره اموزش کل دانشگاه ارجاع می‌کند تا او هم آن را امضا کند. با توجه به روال معمول اداری این روند ممکن است دو روز کاری طول بکشد. اگر عجله دارید خودتان هم می‌توانید پیگیر فرم خود شوید. به مسئول اداره نظام وظیفه مرتبا سر بزنید و اگر گفتند که فرم شما منتظر امضای رئیس است، بدون سر و صدا به دفتر رئیس بروید و بگویید برای انجام کارهای خود کمی عجله دارید تا همانجا نامه شما را امضا و مهر کند. آن را دوباره به مسئول نظام وظیفه برگردانید تا فرم را بگیرد و به جای آن به شما معرفی‌نامه‌ای بدهد. به همراه این معرفی نامه به اموردانشجویی وزارت علوم (واقع در این مکان) مراجعه کنید. به محض ورود، نگه‌بان را در مرکز ساختمان می‌بینید، شما را کمک خواهد کرد. اما تا جایی که من به خاطر دارم، طبقه‌ی سوم، اطاق ۳۳۸، آقای آقامیری باید نامه‌ی شما را مهر و امضا کنند. اگر ایشان نبودند به اطاق ۳۲۶ مراجعه کنید.

با داشتن این امضا می‌توانید به سازمان وظیفه عمومی (در این مکان) بروید تا اجازه خروج از کشور بگیرید. توجه کنید که بعد از ساعت ۱۲ امکان ورود ندارید و جهت جلوگیری از برخورد به ازدحام جمعیت بهتر است اول وقت اداری مراجعه کنید. شناسنامه، کارت ملی و معرفی نامه را حتما همراه خود داشته باشد. با ورود به سالن اولیه، تعدادی صف موازی هم را خواهید دید که هرکدام مربوط به کاریست. در صف «خروج از کشور» قرار بگیرید، کارت ملی خود را نشان داده و برگه‌ای جهت ورود به بخش اداری دریافت می‌کنید. (احتمالا روی برگه نوشته به سالن ۳ مراجعه کنید.) این برگه و کارت ملی خود را به سربازی که در کنار همین صف ها قرار دارد نشان دهید تا اجازه بدهد به بخش اداری بروید. (واقعا چقدر مسخره :|) بخش اداری واقع در ساختمانی جداگانه در فاصله‌ای تقریبا ۱۰۰ متری از همان ساختمان قرار دارد. در سالن سه نوبت بگیرید، و منتظر بمانید تا شما را بخواهند. باید بازگشت خود را در طول مدت درج شده تضمین کنید. برای این تضمین دو راه پیش رویتان است: ودیعه و ضمانت‌نامه. در صورت انتخاب ودیعه، به موسسه‌ی قوامین در محوطه‌ی سازمان ارجاع داده می‌شوید.

ودیعه برای خروج از کشور به قصد علمی ۸ میلیون تومان است. (البته این رقم اخیرا تغییر کرده. سابقا ۵ میلیون تومان بود. اما هنوز در سایت و خبرها این عدد اصلاح نشده. متاسفانه من را هم غافل‌گیر کرد.) که به حساب سازمان واریز می‌شود و بعد از بازگشتتان به حساب شما در موسسه قوامین (بدون سود) عودت داده می‌شود. پس باید در موسسه قوامین، حساب داشته باشید یا همان‌جا افتتاح حساب کنید. شعبه‌ی موسسه قوامین در داخل همان سازمان وجود دارد و می‌تواند کلیه امور شما را کاملا پوشش دهد. بهتر است که قبلا در این موسسه حساب بازکنید تا سریع‌تر کارهایتان پیش برود. البته حتما دفترچه حساب خود را هم همراه داشته باشید تا مجبور به درخواست المثنی نشوید. بلازم است که مبلغ ودیعه، در کارتی به نام خودتان (و نه بستگانتان) باشد تا همانجا از حسابتان برداشت شود. طبق شنیده‌ها، عودت ودیعه بعد از بازگشتتان از سفر، بدون دردسر و سریع است. برای اینکار کافی است پس از بازگشت به کشور دوباره به سازمان وظیفه عمومی مراجعه کنید تا بازگشت شما را تایید کنند. معمولا در کمتر از یک هفته بازگشت ودیعه اتفاق می‌افتد.

ضمانت‌نامه را یک نهاد بانکی یا دولتی صادر می‌کند. ظاهرا امکان استفاده از ضمانت‌نامه بانکی، فقط از موسسه قوامین قابل قبول است. قبلا از تمامی بانک‌ها امکان صدور آن وجود داشت. اما در زمان مراجعه‌ی نگارنده، مقدور نبود. اگر عضو بنیاد ملی نخبگان هستید و در ترم جاری از طرف بنیاد، کمک هزینه‌ی تحصیلی دریافت کرده‌اید، برای ضمانت خروج می‌توانید از تسهیلات آن مرکز استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن گویای بنیاد در ساعات اداری تماس بگیرید. (شماره تلفن: ۰۹۶۰۱)

بعد از انجام مراحل تضمین، به همراه کپی دفترچه حساب قوامین، اصل معرفی نامه، پوشه (قابل تهیه در همان محل)، برگه‌ی تعهد (که همانجا به شما می‌دهند تا امضا کنید.) به باجه‌ی مربوطه در سالن سه (امورات اصلی شما در همین سالن است) می‌روید. مدارک شما دریافت می‌شود و بعد از یک روز کاری مجوز خروج از کشور شما صادر می‌شود و می‌توانید در صورت نیاز، نسبت به تمدید یا دریافت پاسپورت خود اقدام کنید.

برای تمدید پاسپورت لازم است به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنید. آدرس تمامی این دفاتر را روی نقشه از اینجا می‌توانید ببینید. بهتر است بعد از اتمام کارتان در نظام وظیفه، سری به یکی از این دفاتر بزنید و با ارائه کارت ملی، فرم تمدید پاسپورت را دریافت کنید و تا زمانی که مراحل اداری مجوز شما طی می‌شود، مدارک لازم برای پاسپورت را تهیه کنید. البته احتمالا تنها گزینه‌ای که نیاز به تهیه ان داشته باشید، عکس ۶×۴ رنگی جدید باشد. بعد از ارائه‌ی این فرم و مدارک، احتمالا بعد از ۳ روز کاری پاسپورت جدید به آدرس درج شده ارسال می‌گردد.

امیدوارم روزی تمامی این مراحل را بتوانیم به صورت اینترنتی انجام دهیم. انجام آن هم از نظر فنی، سخت نیست. اراده‌ای برای بهتر کردن وضعیت موجود می‌خواهد. ظاهرا سامانه‌ی وظیفه‌ی عمومی این فرایند را شروع کرده. سفر خوب و دلنشینی داشته باشید. 😉

آپدیت سامانه اینترنتی: به نقل از دوست عزیز محمد، الکترونیکی کردن این فرایند به سرانجام رسیده. توضیحات خوبش رو به این قسمت اضافه می‌کنم

الان درخواست ها دیگه کاملا الکترونیکی شده از سامانه‌ی وظیفه‌ی عمومی و دیگه نیازی به مراجعه حضوری نیست که واقعا این کار نظام وظیفه شایان تقدیر و تحسینه
روال کار به این صورته: (دانشگاه تهران)
۱- درخواست گواهی اشتغال به تحصیل به منظور خروج از کشور الکترونیکی از سیستم آموزش ای ام اس
۲- وقتی این درخواست تایید شد می رید تو سایت ای وظیفه درخواست خروج از کشور رو میدید، ۳۵۰۰ تومان هم هزینه درخواست است.
۳- درخواست جهت تایید به دانشگاه منتقل میشه، که این دو تا درخواست کشور و تاریخش باید با هم منطبق باشه
۴- دانشگاه که تایید کرد تو سایت ای وظیفه میزنه تایید شد و می تونید ۱۵ میلیون تومان رو بریزید از درگاه سایت.
بعد تموم میشه

کل فرآیند ها هم از طریق اس ام اس اطلاع رسانی میشه

البته ظاهرا این فرایند فقط برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی الکترونیکی شده و هنوز برای سفرهای زیارتی و سیاحتی نیاز به مراجعه حضوری وجود دارد.

لینک‌های کمکی:

جزییات و شرایط خروج موقت دانشجویان مشمول از کشور اعلام شد

سوالات متداول 

روند رسیدگی به مجوز خروج از کشور

مدارک مورد نیاز انواع خروج از کشور (مبلغ وثیقه ذکر شده ممکن است صحیح نباشد)

مشمولان سربازی چگونه به سفر خارجی بروند؟ ( خبرآنلاین )

نحوه خروج و دریافت گذرنامه برای دانشجو

شرایط اخذ گذرنامه خروج موقت دانشجویان

یدگاه‌های “راهنمای خروج از کشور دانشجویان

 1. با سلام برای شرکت در کنگره ای در کشور آلمان قصد دارم مراحل رو انجام بدم ولی در سایت نظام وطیفه که وارد میشویم نوع خروج را فقط سیاحتی و زیارتی زده و علمی نیست . برای سفر علمی اقدام خاص دیگری باید انجام بدیم ؟
  با تشکر

 2. سلام ممنون از توضیحات
  من همه این کارارو کردم ولی به خاطر مشکلی نتونستم برم سفر حالا هم سه روزه گذشته ولی همچنان پولم برنگشته و دوباره نمیتونم اقدام کنم برای وثیقه گذاشتن و تکرار مراحل. باید جای خاصی برم؟

 3. سلام
  می خواستم بدونم اول باید بلیط بگیرم بعد برای همه ی مراحل اقدام کنم؟ اگر اینطوریه چند وقت قبل تاریخ رفت باید اقدام کنم؟
  ممنون

 4. سلام
  من خواستم بدونم اول باید بلیط بگیرم بعد اقدام کنم؟ اگه اینجوری هست چند وقت قبل سفر باید اقدام کنم؟
  نامه ی خروج از کشور باید از دانشگاه بگیرم یا اشتغال به تحصیل؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر

 5. سلام، کسی که تازه فارغ التحصیل شده باشه،چند لار میتونه از کشور خارج بشه؟اگر بره و دوباره برگرده، میتونه دوباره بره خارج از کشور یا نه ممنوع الخروج میشه؟

 6. سلام لطفا کمک کنید گیج شدم … من تو سایت evazife درخواست دادم ۳۵۰۰ هم پرداخت کردم … زده درخواست شما با دانشگاه جهت تایید منتقل شد … گفته بودن حداکثر ۴۸ ساعت بعد تایید میشه خودکار .. نکنه مرحله ی دیگه ایی داشته ک من فراموش کردم؟

 7. سلام
  من برای یه کنفرانسی میخواستم برم بلژیک. اما یه کنفرانس دیگه قبل از اون برام جور شد در ایتالیا.
  در نامه نگاریهای دانشگاه و وزارت علوم مقصد بلژیک اعلام شد. در نامه ای هم که وزارت علوم به سازمان وظیفه زده تا اجازه خروج با وثیقه ۸ ملیونی بدند مقصد بلژیک اعلام شده. حالا اگه من ویزای ایتالیا بگیرم و اول برم ایتالیا، و بعدش بلژیک، آیا بعداز بازگشت برام مشکل به وجود میاد؟ در “تعهد مراجعت به موقع مشمول” نوشته در صورتی که تا تاریخ مقرر بازنگردید یا به کشور دیگر سفر کنید ودیعه ضبط میشود. آیا بعداز بازگشت از سفر برای پس دادن ودیعه، کشور مقصد رو هم جدی چک میکنن؟

 8. سلام من در حال حاضر دانشجو هستم اما ترم تابستان بر نداشتم و فقط میتوانم تیر ماه و مرداد ماه اقدام به خروج از کشور کنم
  میخواستم بدونم اگه تاریخ خروج در مرداد ماه باشه و تاریخ ورود در شهریور موافقت میشه یا نه؟

 9. سلام
  بنده قبلا دیدگاه خودم رو فرستادم برای بازه ۲۰ روزه.

  مثل اینکه در قانون جدید شما میتونین در اون یک ماه ای که در موقع نوشتن تعهد نامه برای وثیقه رو مینویسن، خارج بشین.
  رفتم نظام وظیفه عمومی هم پرسیدم، گفتن همون تاریخ که نوشتی و موقع پاسپورتت هم اومده ، و تو اون برگه نوشته شده درسته. ۲۰ روزی وجود نداره. یعنی همون یک ماه. از چند نفر که اونجا بودن و رفته بودن و برگشته بودن هم پرسیدم گفتن یک ماه اجازه داری.

  بالاخره من بلیطم رو به صورت همون یک ماه گرفتم.

  امیدوارم مشکلی پیش نیاد.

 10. سلام
  من من قسمت درخواست برای خروج کشورو پر کردم و نوشته که به دانشگاه ارسال شد درخواست و مبلغ ارسال درخواستم واریز کردم.
  الان دانشگاه من چی کار باید بکنه ؟؟؟؟؟؟
  باید تایید کنه فقط دانشگاه یا باید همون اطلاعات من مثل کی خارج میشی و کی وارد میشی هدف از سفرت چیه رو ازم بگیره و دانشگاهم وارد سایت کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 11. سلام خسته نباشید، من دانشجوی دانشگاه آزاد دماوند هستم خواستم بدونم برای ثبت درخواست خروج از کشور باید حتما ترم تابستون ثبت نام کنم؟

 12. سلام
  من پاسپورت رو گرفتم و تمام کاراش رو انجام دادم.
  ۲۰ تیر هم سفارت وقت دارم. اما برای بلیط موندم چطوری بگیرم. مشکلم با اون ۲۰ روزه ! یعنی مثلا من ۱ مرداد که خارج بشم ۱ مرداد هم جزوی از اون ۲۰ روز حساب میشه یا از ۲ مرداد اون ۲۰ روز حساب میشه !
  اگه کسی اطلاع داره بگه ممنون میشم.

  • محمد سلام.
   تا جایی که من یادم میاد، توی فرم خروج از کشور یه تاریخ رفت و یه تاریخ برگشت می‌نوشتی. در حد فاصل این دو تاریخ می‌تونستی خارج از ایران باشی اما اگه یه روز دیرتر رفتی، دلیل بر این نمیشد که بتونی یه روز دیرتر هم برگردی. برای همین پیشنهاد میشه که این تاریخ رو از هر دو طرف یکم بازتر بنویسی تا دستت برای تغییرش باز باشه.

 13. سلام یه سوال داشتم… اگه من ترم تابستان بر ندارم به من مجوز خروج از کشور در تابستان میدن یا نه؟؟؟ {سفر غیر علمی}
  با تشکر

  • رامین عزیز بنده اطلاعات کافی برای جواب دادن به سوالت رو ندارم. سوالاتی هم که تا الان پاسخ داده شده، فقط به دلیل داشتن تجربه‌ی شخصی بوده. قاعدتا مسئولان این حوزه باید در مورد سوالت نظر بدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *